Schronisko na Paluchu

  • 115 odsłona(y)

O Schronisko na Paluchu

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Warszawie jest jednostką budżetową m.st. Warszawy. W obecnym stanie organizacyjnym Schronisko funkcjonuje od 2001. Jesteśmy jednym z wykonawców Warszawskiego Programu Przeciwdziałania Bezdomności Zwierząt, przygotowywanym corocznie przez Biuro Ochrony Środowiska Urzędu m.st. Warszawy i akceptowanym przez Radę m.st. Warszawy.

Nasza misja: Chronimy bezdomne zwierzęta, Stwarzamy im druga szansę. Wiemy że czują.

Schronisko to nie dom docelowy dla bezdomnych zwierząt. To jedynie przystanek na ich trudnej drodze życia. Przystanek pomiędzy jednym domem a drugim domem. Przez ten okres przez Schronisko przewinęło się ponad 50 tys. zwierząt. Zwierząt bezdomnych które z różnych przyczyn straciły swój dom lub były niechciane. W najtrudniejszym dla nas okresie (lata 2010-2011) w Schronisku przebywało na co dzień 2400 zwierząt. Budżet Schroniska na 2016 rok wynosi 8.500.000zł. Nieocenioną pomocą dla naszych podopiecznych jest również wsparcie finansowe jakie otrzymujemy od społeczeństwa, oraz dary rzeczowe.
Obecnie w naszym Schronisku przebywa na co dzień niecałe 800 psów i ok. 80 kotów.Miesięcznie do Schroniska trafia ok. 300 zwierząt, w tym: ok. 200 psów i ok. 100 kotów. Od 2011 roku stan dzień zwierząt zmniejsza się, a największą dynamikę zmniejszenia odnotowaliśmy w 2015 i 2016 aż o 600 zwierząt. Schronisko funkcjonuje na 3 ha powierzchni, z czego 1 ha należący do Miasta i 2ha użyczone przez P.P. „Porty lotnicze”. Schronisko zatrudnia łącznie 55 etatowych pracowników w ramach trzech sekcji: ambulatorium, biura przyjęć i adopcji zwierząt, opieki bytowej. Administracja liczy jedynie 6 osób.
Jesteśmy także jednostką w której wiedzę pogłębiają praktykanci: z techników weterynaryjnych, Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW. Od 2014 roku stale współpracujemy Klinika Małych Zwierząt  SGGW.Jesteśmy także jednostką miejską w które jest wykonywana praca społecznie użyteczna.

Biuro Przyjęć i Adopcji Zwierząt.
Biuro Przyjęć i Adopcji Zwierząt poprzez całodobowy dyżur jest łącznikiem pomiędzy Miastem a Schroniskiem. To tu docierają bezdomne zwierzęta z terenu m.st. Warszawy dostarczane przez Eko-patrole SM jak i osoby prywatne, to tu rozpoczynają poszukiwania właściciele zagubionych zwierząt, to tu rozpoczynają się procesy adopcyjne osób zainteresowanych adopcją naszych podopiecznych.
Każde zwierzę dostarczone do Schroniska jest: opisane, sfotografowane, ma nadany nr identyfikacyjny, przechodzi badanie lekarskie, jest czipowane, oraz zaewidencjonowane w ewidencji Schroniska. Stąd trafia do pawilonów kwarantanny gdzie przez 15 dni przechodzi kwarantannę. Wszystkie przyjęte zwierzęta prezentujemy w bazie fotograficznej i na naszej stronie internetowej pod adresem www.napaluchu.waw.pl aby ułatwić właścicielom odnalezienie swoich zgub. To dzięki temu zabiegowi, obecnie aż 41% psów przyjętych do Schroniska odbierają właściciele.
Większe szczęście mają zwierzęta które zostały zaczipowane przez swoich właścicieli. Straż Miejska odwozi te zwierzęta wprost do domu ich właściciela. Nie muszą przybywać do Schroniska. To dlatego warto zaczipować swojego pupila, aby oszczędzić mu niespodzianek i wizyty w Schronisku.
Zwierzęta nie odebrane w okresie kwarantanny, po zakończonym okresie kwarantanny są przenoszone do pawilonów dla zwierząt i rozpoczynamy z jednej strony przygotowanie ich do adopcji (szczepienia, sterylizacja/kastracja, niezbędne badania lekarskie i leczenie) a z drugiej strony rozpoczynamy promowanie ich do adopcji.
Jak sama nazwa wskazuje Biuro realizuje również procesy wydawania zwierząt: właścicielom i do adopcji. Ich szczególne zadanie to: zbadanie, czy osoba podająca się za właściciela zwierzęcia faktycznie nim jest, czy osoba zainteresowana adopcją może zapewnić właściwe warunki adoptowanemu zwierzęciu. Przeprowadzenie właściwego wywiadu. Doradzanie osobom zainteresowanym adopcją. Przygotowywanie wizytówek dla zwierząt, z którymi możecie się Państwo zapoznać na boksach. Tak naprawdę to właściwie całodobowe stanowisko dowodzenia w zakresie zwierząt. Tutaj także znajdują się gabinety weterynaryjne: przyjęć zwierząt, odpraw adopcyjnych

Kuchnia
Znajdujemy się w części gospodarczej naszego Schroniska. To tutaj znajduje się zaplecze magazynowe, warsztatowe, pomieszczenia socjalne dla znacznej części pracowników. Przed nami kuchnia w której w okresie zimowym(XI – III) przygotowujemy we własnym zakresie ciepłe pełnowartościowe posiłki dla naszych psiaków.
Kuchnia działa w godzinach nocnych i przygotowuje ciepły posiłek dla wszystkich psiaków. Nocą, bo zależy nam, aby wszystkie zwierzęta już rano otrzymały ciepły posiłek. Do przygotowania jednego posiłku zużywamy 125kg ryżu, 300kg mięsa (serca wołowe odtłuszczone lub mięso drobiowe), 25kg suszu warzywnego, 15 litrów oleju roślinnego oraz dodatki witaminowe. Podczas dnia w tym samym okresie kuchnia podgrzewa wodę do pojenia zwierząt przebywających w nie ogrzewanych boksach. Pojenie polega na kilku krotnym podaniu ciepłej wody z dodatkiem oleju. Olej ma tu przeciwdziałać zamarzaniu w tzw. twardą taflę. Jeśli już do tego dojdzie to będzie to wówczas kruchy lód.
Poza tym zimnym okresem psy karmimy karmą suchą marki Eminent i karmą mokrą (w puszkach) głównie Dolina Noteci. Koty przez cały rok są karmione gotową karmą dla kotów głównie marki Whiskas.

Szpital dla psów
W schronisku funkcjonuje szpital ogólny i szpital zakaźny dla psów. W szpitalu ogólnym znajduje się laboratorium, sale diagnostyczne i sale operacyjne.

Szpital koci
Do szpitala trafiają wszystkie chore koty i kotki. Tu je leczymy aby następnie przygotować je do adopcji. Największym problemem dla kotów jest: katar koci, panleukopenia – choroby zakaźne bardzo groźne dla kotów. To dlatego niezbędna jest izolacja ich od zdrowych osobników i od otoczenia. To tego obiektu trafiają także małe kocięta, jeszcze nie samodzielne pozbawione matek. Dla kociąt takich utworzyliśmy tzw. Koci żłobek.

Kwarantanna dla psów
Na kwarantanne trafiają psy, które dopiero trafiły do schroniska. Kwarantanna trwa 15 dni. Odizolowanie psów trafiających do Schroniska od zwierząt już w nich przebywających i zaszczepionych jest konieczne, albowiem nie jest nam znany status epizootyczny dostarczanych do Schroniska zwierząt. Nawet jeśli w chwili przyjęcia zwierzę nie wykazuje objawów chorobowych, to nie wiemy z jakimi osobnikami się spotkał na terenie miasta, czym mógł się zarazić. Okres inkubacji chorób jest różny i może wynosić nawet do 14 dni. Stąd konieczność odbycia przez nie kwarantanny, indywidualnej obserwacji tych zwierząt, a także indywidualnej opieki.
Okres ten to także czas na odnalezienie tego zwierzęcia przez właściciela. Jeśli zwierzę nie zostanie odebrane przez właściciela, po odbyciu 15 dniowej kwarantanny jest ono przenoszone do innej części Schroniska i jest przygotowywane do adopcji (szczepienia, badania lekarsko-weterynaryjne, niezbędne zabiegi chirurgiczne, kastracja/sterylizacja, socjalizacja).

Pawilony dla zwierząt
W naszym schronisku jest 10 pawilonów dla psów czyli budynków (2 kwarantannowe i 8 pobytowych). Pawilony zostały wybudowane podczas gruntownej modernizacji Schroniska w latach 2005 -2006. Każdy z tych pawilonów ma ogrzewanie podłogowe zapewniające utrzymanie temperatury wewnątrz nie niższej niż +15 stopni. Cały pawilon został podzielony na boksy. A każdy boks składa się z części wewnętrznej i części zewnętrznej. Taki sposób podziału zapewnia zwierzętom ciepło zimą, chłód latem, kontakt z otoczeniem środowiskiem oraz kontakt wzrokowy z sąsiadującymi osobnikami.Część wewnętrzna tych pawilonów to prywatne powierzchnie przebywających tam zwierząt.

Schronisko tymczasowe
Ta część schroniska powstała jako tzw. Schronisko tymczasowe, gdzie miały przebywać zwierzęta z modernizowanego wówczas, w latach 2005-2006  schroniska. Niestety, życie napisało inny scenariusz. Kiedy na skutek modernizacji znacząco zaczęły się poprawiać warunki dla zwierząt, zaczęliśmy odnotowywać zwiększony napływ zwierząt.
Na koniec 2005 mieliśmy w schronisku już 1277 psów,
Na koniec 2006 było ich już 1757,
Na koniec 2007 stan wynosił 2134,
Na koniec 2008 roku w schronisku przebywało 2246 psów.
Maksymalny stan psów w Schronisku mieliśmy w 2009 roku i wynosił on wówczas prawie 2300 psów.
To dlatego w tej części oprócz zespołów boksów z 2005 roku mamy boksy dobudowane w tamtych latach , a w latach 2014 – 2015 odtworzone od nowa wraz ze zmianą ich wielkości, konstrukcji i funkcjonalności. Mamy domki, które w roku 2015 powiększono wyjmując ściankę działową z tzw. Bliźniaka. Już wówczas Miasto podjęło szereg działań zaradczych: min.: wprowadziło bezpłatne czipowanie zwierząt, a w latach następnych także bezpłatną sterylizację/ kastrację zwierząt należących do właścicieli. Po stabilizacji stanu psów w latach 2009 -2010, dopiero na skutek działań strategicznych dotyczących przeciwdziałania bezdomności zwierząt zaczęliśmy odnotowywać spadek liczby psów przebywających w Schronisku i w ciągu 4 lat zeszliśmy do stanu 1400.
W 2015 roku dodatkowo zwiększyliśmy aktywność Schroniska na terenie miasta: Akcje: Adoptuj Warszawiaka w wielu miejscach miasta z powodzeniem realizowane przez naszych wolontariuszy, wymóg uchwalania Programu przeciwdziałania bezdomności zwierząt w każdej gminie, intensywna promocja zwierząt do adopcji w mediach społecznościowych realizowana przede wszystkim przez wolontariuszy, podniosło zainteresowanie adopcją naszych podopiecznych. Ich stan w 2015 roku zmniejszył się o kolejne 400 psów.W 2016 intensywne działania systemowe i promocyjne działania te są kontynuowane. Stan zwierząt nadal się zmniejsza. (o kolejne 150).
Inaczej sytuacja wygląda u kotów: od dwóch lat obserwujemy tzw. Sezonowość w zakresie przybywania kotów w Schronisku która przypada w okresie VI-IX każdego roku, a w okresie XII – V. Stan kotów w Schronisku maleje do 25-30 osobników. To także zasługa kociego zespołu wolontariuszy, którzy wykorzystując media społecznościowe zintensyfikowali działania promujące adopcje kotów.

Języki

Prezentacja Video

0  Opinia(e)

Zostaw Swoją Opinię

Zaloguj się aby dodać opinię
Pytania Q&A

Uzyskaj odpowiedź na swoje pytania

Zadaj Pytanie

Pytania

Aktualnie brak odpowiedzi